Chcete jamovat? ..a nemáte s kým?

Napadlo Vás někdy udělat si jam session s kamarádem po internetu? Možná, že si myslíte, že zahrát si s někým po internetu nejde kvůli zpoždění při přenosu zvukových dat. Už i malá latence několika desítek milisekund bere hudebníkovi radost z hraní, protože to prostě nesedí. A přesto to jde. Ne díky superrychlému internetovému připojení nebo novým generacím sítí a hardwaru. Jde to díky lidskému důvtipu. Posuďte sami, jak zní záznam takové jam session, které probíhají denně, pravděpodobně i v tuto chvíli:

A v čem tkví to tajemství nulové latence? Místo boje s milisekundami při přenosu mezi muzikanty šli autoři serveru Ninjam.com opačným směrem - latence je mnoho sekund - celé takty! Na délce fráze, bpm a sledu akordů ve smyčce se muzikanti shodnou na začátku hraní. Jednoduše hraješ s tím, co spoluhráči hráli v minulé smyčce a v příští smyčce spoluhráči slyší to, co jsi hrál ty a hrají to, s čím budeš hrát v dalším kolečku. Je to trochu paranoidní, ale funguje to. Klientský program dovoluje chatovat, takže se spoluhráči domluví a občas se pochválí, když někdo hraje mimo, tak si ho ostatní vypnou.
 Na stránkách Ninjam nalezenete klientský program, seznam probíháních jam sessions. Všechny sessions jsou nahrávané a přístupné k pozdějšímu poslechu.
 Z vlastní zkušenosti vím, že to skutečně funguje a mnozí účastníci sessions jsou vynikající hráči s profesionálním vybavením. Klientský program mi nejlépe fungoval na Windows XP, který na rozdíl od Vista a Windows 7 neměl problém s okamžitým poslechem signálu nástroje připojeného do audio vstupu, ale to je zase jiný příběh.
Comments
Only registered users can leave comments.
Comment text: